Kinney, Jeff
Deník malého poseroutky 2

Louise Penny
Ďáblové jsou tu

První večer v Paříži se Gamachovi sejdou jako rodina na večeři s Armandovým kmotrem, miliardářem Stephenem Horowitzem. Když jdou pak společně domů a s hrůzou sledují, jak kdosi Stephna srazí k zemi a těžce zraní, což, jak Gamache ví, není nehoda, ale úmyslný pokus o vraždu. Když se u Stephena najde podivný klíč, vyšle Armanda, jeho ženu Reine-Marie a Jeana Guye Beauvoira do pařížského archivu. Ponoří se tak hluboko do tajemství, která střežil po celá desetiletí. Kvůli hrůznému nálezu ve Stephenově pařížském bytě je pak jasné, že tajemství jsou mnohem temnější a nebezpečí mnohem větší a bezprostřednější, než si uvědomovali. Brzy je celá rodina zapletena do sítě lží a podvodů. Aby se Gamache dopátral pravdy, bude se muset rozhodnout, zda může věřit svým přátelům, kolegům, instinktům i vlastní minulosti. Dokonce své vlastní rodině...

Zdeněk Šmíd
Cejch

Román mapuje historii německého rodu na české straně Krušných hor – od prvních generací, které se v tomto drsném kraji usadily, přes násilnosti války a poválečného odsunu až po chmurný návrat dávno poté, co opuštěnou vesnici pohltí les. S pokolením Schmelzerů se táhne cejch určité rodové viny, která jej v různých generacích stále znovu žene do střetů s rodem Vogelů. Historické události ale nakonec dopadnou na všechny bez rozdílu.

Helen Frippová
Bublinky štěstí

Životní příběh ženy, která jako první vynalezla nezkalené šumivé víno neboli šampaňské. Příběh odhodlání a velké lásky.Nicole Ponsardinová pochází z dobře situované remešské rodiny. Už jako dítě se zajímá o práce na vinicích v oblasti Champagne, které její bohatá rodina vlastní. Díky své tvrdohlavé a nespoutané povaze si dokáže prosadit svá přání – především sňatek z lásky s Françoisem Clicquotem, jehož rodina se také už po generace zabývá vinařstvím. Mladí manželé se odvážně pouštějí do výroby vína a zakládají vlastní firmu. Šťastné roky však netrvají dlouho. Přicházejí napoleonské války a najednou je nebezpečné, a časem i nemožné vyvážet francouzské zboží do ciziny. Firmu závislou na ruském odbytu to finančně ruinuje. A situace se dál zhoršuje. Neúrodný rok... Nečekaná smrt milovaného muže... Neustálý tlak ze strany konkurenta, Jeana-Rémyho Moëta... Nicole Clicquotová je dodnes právem považována za jednu z nejvýznamnějších osobností ve světě šampaňského.

Detektivky
Ahndoril Alex
Až najdu klíč

Lars Kepler přichází s napínavou detektivní sérií — pod novým pseudonymem! Soukromá vyšetřovatelka Julie Starková přijímá u sebe v kanceláři neohlášenou návštěvu. Per Günter Mott, který je jedním z majitelů úspěšné rodinné firmy, se předchozího dne zúčastnil schůze správní rady firmy a povečeřel na svém panství v severozápadním Švédsku. Ráno pak v mobilu našel fotografii zkrvaveného svázaného muže s pytlem na hlavě. Kvůli výpadkům paměti způsobeným velkým množstvím vypitého alkoholu ale netuší, jak se snímek do jeho telefonu dostal a kdo je na něm zachycený. Ze strachu o svoji pověst si Per Günter chce Julii najmout, aby očistila jeho jméno, než se do případu vloží policie. Julie požádá svého bývalého manžela Sidneyho Mendelsona, který pracuje u městské policie, aby si vzal volno a s vyšetřováním jí pomohl. Stále ještě trochu doufá, že by to mohla být šance získat ho zpět. Julie a Sidney se společně vydají do honosného sídla, kde se postupně seznamují se všemi členy rodiny Pera Güntera. A jak se brzy ukáže, každý z nich má své tajemství.