Detektivky
Motte Anders de la
Smrt číhá na jarmarku

Román z krimisérie ze "skandinávské Provence". Na tradičním trhu krásných a starých věcí můžete najít i smrt... Na prosluněném, idylickém švédském venkově dojde k dalšímu zločinu: smrt v Österlenu tentokrát udeří na jarmarku starožitných a sběratelských věcí, který se každoročně koná v malém místním městečku. Věhlasný stockholmský inspektor Peter Vinston musí znovu přerušit dovolenou, aby se ujal vyšetřování vraždy neblaze proslulého překupníka. K ruce dostane opět Tove Espingovou, ctižádostivou policistku znalou místních poměrů. Oba překvapí, kolik zášti, starých křivd a neodhalených tajemství skrývá svět obchodu se starožitnostmi. Kdo by však byl kvůli nim ochoten sáhnout někomu na život?

Courtenay Christina
Runy osudu

Romantický příběh, v němž kouzelná brož přenese hlavní hrdinku napříč časem z dnešních dní do devátého století, kde se ocitá v drsném světě Vikingů.Oddat se svému nadšení pro jazyk Vikingů a nechat se pohltit prací na archeologických vykopávkách je přesně to pravé, co Linnea Bergerová po nedávné traumatické události potřebuje. Když objeví krásnou brož a přečte nápis, který je na ní vyrytý, ztratí vědomí a probere se uprostřed skupiny mužů převlečených za Vikingy, kteří podle všeho berou svou hru na středověk velice vážně. Ztracená a zmatená Linnea se ocitne v moci Hrafna, vikinského válečníka, který si ji nárokuje jako svou kořist a zavleče ji na nebezpečnou plavbu přes moře, aby ji prodal jako otrokyni. Po vyplutí musí čelit nemyslitelnému: cestovala časem a ocitla se v devátém století. Linnea je rozhodnutá vrátit se zpátky do svojí doby, ale mezi ní a Hrafnem se začíná utvářet pouto. Dokáže odolat volání run a přijmout, že její osud je tady?

Dvořáková, Petra
Pláňata

Román o dozrávání v přelomové době Obyčejná rodina, obyčejná vesnice. Dvě dcery ve školním věku, rodiče s obyčejnými profesemi. Také prarodiče, všichni tak trochu natěsno v poslepovaném, ale jinak úplně obyčejném domě. A kolem stejně tak obyčejný, nehybný čas. Jenže zdání tu klame. Tiše se naplňuje chvíle, kdy starý režim dozrává k náhlému rozpadu. Pavlína, ústřední vypravěčka této vícehlasé prózy, svým dětským srdcem sdílí euforické iluze rodičů o jiném, lepším životě a promítá je na čisté stěny svých tajných přání a tužeb. Ty se ovšem netýkají jen tušené svobody a jejích lákadel, ale i vztahů. Zvlášť když dívka postupně začíná vnímat, že její rodina, v níž to „každý s každým myslí tak nějak dobře“, je jako pláň zarostlá křovisky neporozumění, komplexů a někdy i agresí. Chuť urvat si svůj ždibec štěstí a z toho plynoucí pokušení vykonávat moc je silnější než náročná cesta respektu a empatie. Na svět kolem i uvnitř jako by sedala veliká černá můra. Pavlína už dávno není školačka, ale pořád se jí nedaří vstoupit do dospělého života bez neustálého klopýtání. Může vůbec člověk změnit a opustit svůj malý svět? Zmizí snad tíha s milosrdnou tmou? Anebo naopak s příchodem nějaké větší záře?

Maniscalo, Kerri
Past na ďábla

Audrey Rose Wadsworthová připlouvá se svým partnerem Thomasem Cresswellem do Ameriky, dravé a křiklavé, tolik odlišné od malebných uliček Anglie. Vylodí se v New Yorku, odkud se po stopě záhadného vraha společně vydávají do Chicaga. Pátrání je zavede na slavnou chicagskou Světovou výstavu, jejíž romantické bílé pavilony na březích Michiganského jezera jsou náhle potřísněny krví. Audrey Rose s Thomasem v příběhu odhalí totožnost brutálního sériového vraha a stojí před nejtěžším úkolem ze všech – dopadnout toho ďábla! V katakombách pod jeho Vražedným hradem nakonec Audrey Rose svede zápas o holý život. Zvítězí a polapí démona chicagských ulic do pasti? To se dozvíte ve strhujícím závěrečném příběhu série, v jejímž úvodu se autorka vydala po stopách Jacka Rozparovače, k němuž se v závěru opět vrací. Čtvrtý díl série je napínavý, ale současně se jím vine romantická nit, která se nejednou pěkně zamotá, jak je pro viktoriánskou éru a naší emancipovanou forenzní vědkyni Audrey Rose typické.

Jacobi Charlotte
Svět vůní

Druhý román ze série o osudech dvou podnikavých žen a jejich impéria ve světě elegantních vůní. Hamburk, 1920. Parfumerie Douglas existuje už deset let. Zakladatelky Marie a Anna Carstensovy se chtějí soustředit na navazování mezinárodních kontaktů, a proto předávají každodenní provoz do rukou svých kmotřenek Herthy a Lucie Hardersových. Mladé ženy však čekají těžké časy: německé hospodářství se hroutí pod tíhou povinnosti platit válečné reparace, kvůli inflaci klesá počet zákazníků. Při hledání nových nápadů se nechá Lucie v Berlíně a New Yorku zlatých dvacátých let inspirovat výjimečnými vůněmi - ale také láskou.